Każdy, kto znajdzie się w sytuacji zaginięcia osoby bliskiej, zadaje sobie to samo pytanie – „Co robić? Od czego zacząć?”.

Zgodnie ze statystykami policji, każdego roku zgłaszanych jest około 20 tysięcy zaginięć, z czego około 34% to osoby nieletnie. Istnieje wiele różnych metod i środków poszukiwań, dzięki którym większość zaginionych odnajduje się w pierwszych 48 godzinach. Do tej pory nie stworzono skuteczniejszego narzędzia niż psi nos, co jako grupa poszukiwawczo-ratownicza możemy śmiało potwierdzić.

Zatem jakie działania należy podjąć, kiedy zaginie osoba? Gdzie się zgłosić, co robić?

Odpowiedzi na te i inne pytania w wywiadzie Radia Gdańsk „SOS Reporterzy” udzieliły Natalia Czapska i Anna Garbacka z naszej grupy.


fot. Radio Gdańsk, Piotr Bonar

Najważniejszą kwestią jest czas, który działa na niekorzyść osoby poszukiwanej. Z każdą godziną zwiększa się także obszar poszukiwań. Zaginiony porusza się w terenie otwartym z prędkością ok 3 km/h. Dodatkowo w nocy temperatury spadają i taka osoba może się wyziębić. To czynniki, które wpływają niekorzystnie i zagrażają życiu – Natalia Czapska.

Najistotniejsze informacje, to jak dana osoba była ubrana, jej wiek, oraz to, czy przyjmuje jakieś leki – Anna Garbacka.

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu:


Statystyki policji: http://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/zaginieni/50885,Zaginieni.html
Radio Gdańsk www.radiogdansk.pl

Kategorie: Artykuły